Základní typy EZS

EZS (Elektronické zabezpečovací systémy) se v dnešní době vyskytuje nepřeberné množství, počínaje jednoduchými detektory až po velmi sofistikované, rozvětvené systémy, které mohou být detailně nakonfigurovány přesně pro vaše potřeby a svedeny do centrálního ovládacího panelu či počítače. Právě z počítače lze celý systém pohodlně ovládat a detailně nakonfigurovat přesně podle vašich přání.

Přesto lze EZS rozdělit podle dvou základní kategorií. První z nich je otázka spojení a komunikace jednotlivých částí systému. EZS mohou být buď klasicky vedeny pomocí drátu anebo bezdrátově s podporou Wi-Fi sítí či internetu, který vám v případě nouze může umožnit ovládat váš EZS i dálkově. Zásadní výhodou bezdrátových systému je jejich jednoduchá instalace, nenápadnost a nemožnost zneškodnění celého zabezpečení pouhým přestřihnutím drátu (tento problém pochopitelně odpadá, pokud je vaše drátování vedeno například za betonovou zdí). Naproti tomu klasický, drátový systém může nabídnout větší spolehlivost – nepotřebuje vyměňovat baterie a v případě důmyslné instalace může dokonce působit jako estetický doplněk vaší nemovitosti či bytu.

Druhou zásadní kategorií je pak složitost vašeho EZS a typy senzorů, kterými disponuje. Zde se meze nekladou, lze vyprojektovat systém přesně dle vašich přání a potřeb. Můžete chtít jednoduchý systém zabezpečení hlavních dveří anebo velmi komplikovaný systém ochrany celé nemovitosti, který bude mimo poškození dveří obsahovat i detektor pohybu, detektor hluku, ale třeba i hlásič požáru a snímač škodlivých látek ve vzduchu.

EZS tedy nemusí sloužit pouze jako ochrana proti násilnému vniknutí nežádanou osobou do vaší nemovitosti, ale i jako preventivní ochrana před prakticky libovolnými škodlivými vlivy, které se mohou vyskytnout v dnešní moderní době a které by mohli ohrožovat jak váš majetek, tak zdraví vás a vašich bližních.

Publikováno: 28. říjen 2013

 
 
 
© 2013 Sdružení podnikatelů Phone – Vytvořil E-kom Promotion s.r.o.Odkazy