O typech EZS

O EZS už ledasco víte, přesto považujeme za přínosné vám přestavit menší přehled různých typů zabezpečení a snímačů, se kterými můžete počítat při zabezpečení vašeho majetku.

Prvním typem je takzvaný PIR, neboli detektor pohybu. Tento snímač může odesílat signál na vaši centrální ústřednu. Nebo může být připojený ke kameře, která snímá daný prostor. Tuto kameru může dokonce zapnout či vypnout, dle toho jak ji nastavíte. Tím ovšem možnosti PIR nekončí, například lze nastavit i reakce na rozbití okna nebo na přílišný tlak – aneb když někdo stojí, kde by nikdy stát neměl. Pro náročné je možné PIR nastavit dle osobního požadavku, například dvě zóny, které jsou propojeny, a poplach se spustí pouze v případě, že jsou narušeny obě.

Další typ detektoru je MD, neboli magneticky detektor. Jedná se vlastně o magnetickou smyčku, která v případě přerušení (například otevřená okna) odešle signál do ústředny a spustí se poplach. Ideální na dveře, okna, vrata, apod.

Následující snímač je takzvaná infračervená závora (IZ), která by jako vypadla z oka různým špionážním filmům, kde se agent proplétá mezi bezpečnostními lasery. IZ ve své podstatě funguje podobně jako MD, ale s použitím infračerveného paprsku.

Pro obzvláště opatrné a svědomité bude určitě vhodný další snímač, kterým je hlásič požáru (HP). Tento detektor reaguje na změnu teploty a přítomnost kouře ve vzduchu. Dokonce je ho možné nastavit tak, že funguje nezávisle na zbytku vašeho zabezpečovacího systému, například když jste pohodlně doma a nemáte potřebu dalších bezpečnostních detektorů. Na stejném principu jako HP funguje detektor plynu. Ten ovšem můžete nastavit na libovolný typ plynu v ovzduší.

Zde uvádíme ovšem pouze ty nejpopulárnější detektory. Je pochopitelně možné zhotovit i další, přesně podle vašeho požadavku. Jako příklad lze uvést třeba záplavový senzor či snímač rolet.

Publikováno: 16. září 2013

 
 
 
© 2013 Sdružení podnikatelů Phone – Vytvořil E-kom Promotion s.r.o.Odkazy