Případová studie

V dnešním příspěvku jsme si pro vás připravili poměrně zajímavé téma: Případovou studii toho, jak by mohlo vypadat zapojení EZS v typickém rodinném domě. Budeme počítat s domem klasického tvaru – přední dveře, malá okna v přízemí, zadní východ, větší okna v patře a pak vikýřová okénka v podkroví.

Začněme okolím vašeho sídla. Typický rodinný dům má zahradu, zpravidla ohrazenou plotem – někdy živým, někdy dekorativním a jindy prostým pletivem. V každém případě bude obsahovat aspoň jednu branku či jiný typ vchodu. Již zde je možné přemýšlet o první úrovni zabezpečení: Váš vstup do zahrady můžete opatřit jak kamerami, tak i nějakým typem identifikátoru (číselný nebo třeba snímačem otisku prstu) – mimo to můžete kamery umístit i na strategická místa plotu či zahrady, tak aby pokrývaly zásadní přístupové body.

Nyní se konečně přesouváme k samotnému domu. Zde můžeme opět začít nějakým identifikátorem spojený s dveřmi – jak předními, tak zadními. Na tomto místě ovšem můžete být kreativnější a rozhodnout se, zda chcete mít tento identifikátor spojený se samotným otevřením dveří či jako dodatečné ověření po něm (například, když dotyčný otevře dveře, tak má 30 sekund na zadání kódu, jinak se spustí poplach).

Nyní máte zabezpečeny hlavní přístupy do vašeho domu, ale potencionální zloděj má stále možnost vniknout dovnitř jedním z dalších vstupů. Okna v přízemí se dnes typicky zabezpečují mřížemi, to vám ovšem nebrání přidat další stupeň ochrany, například tak, že zajistíte, aby se spustil alarm v případě rozbití nějakého z oken.

Podobně budete nejspíše postupovat i v případě, že se rozhodnete zabezpečit i okna v patře či podkroví. Zde ale pravděpodobně budete považovat lepší zabezpečení než u oken v přízemí, protože tyto okna zpravidla nebývají chráněna mřížemi.

Nakonec ovšem zůstává otázka, jak váš systém budete řídit. Můžete si pochopitelně nechat nainstalovat pouze jednoduchý EZS, který bude již nakonfigurovaný od našich specialistů, ale vy nad ním budete mít jen pramalou kontrolu. Další možností je pak svést celý EZS do jednoho (či více) kontrolního panelu a přes ten ho řídit. Podobný terminál můžete buď někam umístit samostatně anebo ho spojit s vaším počítačem a celý systém pohodlně ovládat ze svého obýváku. Eventuálně můžete centrálu umístit i jinam – například do suterénu či do podkroví.

Publikováno: 28. listopad 2013

 
 
 
© 2013 Sdružení podnikatelů Phone – Vytvořil E-kom Promotion s.r.o.